بحثی که ۲۰۰۰ سال طول خواهد کشید

این موضوع که یک عده سرشون برای بحث کردن درد می‌کنه، چیز عجیبی نیست. توی ماستادون بگردید زیاد پیدا می‌کنید، اینکه یک روزی این یک عده به شما برسن و بخوان وضع روحی روانی شما رو بهم بریزن اونجا بده!

مدل نادان و نادان‌تر

نمی‌دونم چرا من انقدر بدشانسم که انتقادات و سوالاتی هم که از من میشه انتقاد و سوال نیست! طرف رسماً بعضی سوالاتش از من اینطوریه که دنبال جواب سوالاتی می‌گرده که اصلاً ربطی به من نداره، لحن اکثرشون طلب‌کارانه و غیرقابل قبوله! از زمانی که من یادم میاد نرم افزار آزاد یک کار داوطلبانه بوده و هیچ‌وقت کسی بابتش پول یا مدال نمی‌گیره. اما اینجا توی ایران تو رو پشتیبان ۲۴ ساعته خودشون فرض می‌کنن، سوالاتی می‌کنن که در مخ آدم نمی‌گنجه!

نمونه سوالات:

  • چطور می‌تونم بهت اعتماد کنم؟ (وی از اینترنت و به صورت رندوم توزیع‌ها را بارگیری و نصب می‌کند و یهو یادش می‌آید که پارچی هم هست توسعه دهنده‌اش هم با من توی یک کشوره برم ازش این سوال مسخره رو بکنم)

پ‌آرچ یک توزیع اوپن سورسه، همه‌چیز و به صورت کامل داخل گیت‌هاب هست، حتی برای اطمینان کاربرا ما اسکریپتی گذاشتیم که می‌تونن ایزو رو دستی خودشون بسازن اگه خیییییلی سندروم شک مزمن دارن، ولی بعضی‌ها نه می‌خوان قبول کنن و نه دوست دارن که یک‌روزی این رو قبولش کنن دنبال راه انداختن بحثن.

تنها بدشانسی که من آوردم اینه که توی ایران گیر کردم، این به خواست خودمم نبوده، نمی‌تونم از کشور خارج بشم باید همینجا بشینم علاقه‌ام رو ادامه بدم و برای اینکه چرا توی این کشور گیرکردم و دارم پروژه اوپن‌سورس می‌زنم به بقیه جواب پس بدم!

دیوانه‌ای سنگی به چاه انداخت، ۲۰ عاقل نتونستن درش بیارن

من توضیحاتی که لازم بوده رو قبلاً درمورد ساختار بسته‌ها و نحوه بیلدشون داده بودم، خودکار کردن بیلد رو هم قبلاً گفته بودم چه مشکلاتی ممکنه پیش‌بیاره که اول باید رفع بشن. حالا این وسط یک عده که نه پارچ دارن و نه قصدی برای نصب پارچ از توزیعی استفاده می‌کنن که خودش هنوز معلوم نیست چطور بسته‌هاش رو بیلد می‌کنه و توی مخازنش می‌ذاره، میان می‌گن پارچ بیلد بسته‌اش شفاف نیست. من مگه چه فرقی با توسعهٔ‌دهنده فلان توزیع که هنوز هم معلوم نیست چطور بسته‌هاش رو می‌سازه دارم؟ خون اون رنگین تره؟ توزیع اون امن‌تره چون ایرانی نیست؟ هیچکس جوابی برای این سوالات نداره، زمانی هم که درخواست پاسخ می‌کنی ناراحت میشن و می‌گن داری تنش می‌سازی! چه تنشی؟ از زمانی که یادمه تنش روی روح و روان من بوده با این بی‌منطق بازی‌ها و مسخره‌بازی ها!

خودکار سازی بیلد بسته‌ها کار یکی دو روز نیست که من بشینم پشت سیستم صبحش بیام بگم تمام شد مبارک همه! چرا دوستان اهل فن نمیان تا سر این کمک کنن؟ غر زدن و تیکه‌ انداختن رو که من از همتون بهتر بلدم!

من دیگه امیدی به مشارکت و کمک از این جامعه ندارم، نیازی هم ندارم بهشون. از اولش این پروژه مگه چند نفر توسعش می‌دادن؟ یک نگاهی به کامیت های گیت بندازید که اکثرشون رو چه کسی زده! صابر راستی‌کردار مرحوم هم ۶ تا فونت رو تنهایی جلو برد، من‌ که……..

مشارکت‌پذیری و مشارکت

وقتی که یک عده مشارکت بلد نیستن، من چرا باید مشارکت پذیر باشم؟ یک نیم نگاهی به این لینک بندازین، اصولاً وقتی یکی pull requestاش با دلیل از طرف توسعهٔ‌دهنده رد میشه، نباید بیاد بحث و جدال توی گروه پشتیبانی راه بندازه، شما مگه چی‌اید؟ بچه ۵ ساله؟ بچه ۵ ساله جلوت میوه تعارف کنه بگی نه، اینطور بحث راه نمی‌اندازه!

تو برو جلو ما هواتو داریم

اره سهراب جان تو برو جلو ما پشتت هستیم ازت حمایت می‌کنیم، حمایت: شما حتی حاضر نیستید جواب مشکلات کاربرای پارچ رو توی گروهش بدید، چه برسه به اینکه انتظار داشته باشم سر یک موضوعی که یک عده بی‌منطق بازی درمیارن بیاین از من دفاع کنید.

البته، موضوع اصلی که روی مخمه و آزارم میده اینه، چرا وقتی پ‌آرچ معرفی شد یک عده اومدن از همون اول راه شروع کردن به باز کردن شلنگ‌هاشون؟ چرا به اون یکی دیگه گیر نمیدین؟ حتی توی جامعهٔ نرم‌افزار آزاد ایران هم بین افراد فرق گذاشته میشه، یک عده عزیز دردانهٔ بقیه‌ان، یک عده شیطان و ریختن خونشون واجب!

مهر پایانی بر این پست

من توضیحاتی که باید بدم رو داده بودم، همینطور مشکلات رو هم گفته بودم، انتظاری هم ندارم از این‌جا کسی دلسوز پیدا بشه. همه یا اذیت می‌کنن یا ترول یا مسخره بازی و یا فحش دادن. اون عده کمی هم که واقعاً کمک می‌کنن هم دمشون گرم :)

به هرحال، من امیدی به این اجتماع ندارم دیگه. آستانهٔ تحمل من هم تا حدی هستش و بعدش دیگه نمی‌تونم این حجم از مزخرفات الکی رو تحمل کنم.

من حساب ماستادونم رو یا غیرفعال می‌کنم یا حذف، اگر کسی کار خیلی واجبی با من داره که می‌دونم نداره، من ایمیل و ماتریکس دارم می‌تونه ازشون استفاده کنه.

سهراب ۱۸ خرداد ماه ۱۴۰۳