شرحی بر وقایع

از کجا شروع شد و به کجا می‌رود؟

توی اینجا به درخواست دوستان عزیزم حسابی رو ساختم تا مطالبی رو بنویسم، قصد ندارم فعلاً زیاد فنی بنویسم چون تا جایی که می‌بینم مطالب فنی برای همه جذاب نیست. شاید قلم تندی هم داشته باشم اینجا، ولی پاسخ برخی از حرف‌ها لازمه چون پاسخ ندادنشون فقط باعث میشه خودم احساس سنگینی داشته باشم.

خب ….. شروع کنم به نوشتن دیگه… قصد ناراحت کردن کسی رو ندارم، صرفاً دلم پره.


پارچ نوآوری خاصی نسبت به بقیه توزیع‌ها نداره که ما نصبش کنیم!

من نمی‌دونم این حرف صرفاً از کجا آب می‌خوره، تا جایی که خودم یادمه برنامه هارو به صورت رودمپ منتشر کرده بودم، هم در کانال هم در بلاگ های پارچ و هم در ماستادون خودم و هزاران مکان دیگه….. من برنامه‌های زیادی برای پارچ دارم، به مهم‌ترین هاشون هم اشاره کرده بودم مثل پنل توسعه دهنده ها، جذب توسعه دهنده های شخص ثالث برای پورت کردن برنامشون به پارچ و یا حتی گنو/لینوکس و …… نهایت بی‌لطفی یک عده‌است که می‌گن پارچ هیچی نداره! .

توزیع‌های آرچ‌پایه همشون کپی همن، از همه نظرات دارن به هم شبیه می‌شن، مثال می‌زنم اندور از دراکوت بجای mkinitcpio استفاده می‌کنه و نصاب آنلاین داره. از اون طرف cachyOS هم داره به سمت دراکوت میره و نصب‌کنندهٔ آنلاین پیاده‌سازی کرده و بعد اینجا به من می‌گن پارچ چه فرقی با بقیه داره؟ چرا همین سوال رو از اندور نمی‌پرسی که چه فرقی با کچی داره؟ شما حتی حاضر نیستی لای سایت پارچ رو باز کنی و ویژگی‌هاشو ببینی میای مستقیم از من سوال می‌کنی و انتظار هم داری با لحن خوب بهت پاسخ بدم.

چه تضمینی می‌کنی امنیت مارو

توزیعی که اوپن‌سورسه از همه نظرات، همه چیزش داخل گیت‌هاب هست و مخازنش هم حتی روی گیت‌هابه من نمی‌دونم چی باید بگم….. همین طرفی که این سوال رو می‌کنه حاضره بره یک توزیع بی‌نام و نشون مثل wubuntu رو نصب کنه، ولی وقتی به من می‌رسه یادش بیفته امنیتش ممکنه در خطر باشه!

واقعاً همونطوری که میری توزیع های مختلف رو نصب می‌کنی و میگی چون معروفن پس امنن، بهتره بهت یادآوری کنم همین linuxfx که الان شده wubuntu توسط یک مشت یوتوبر و یک مشت بلاگ نویس محبوب شد و تهش دیتای خریدار های نسخه pro خودش لیک شد.

پارچ آزاد نیست!

چرا می‌گن آزاد نیست؟ چون یهو میگن بیلد بسته پابلیک نیست، من توضیحات کاملی درمورد بیلد بسته ها داده بودم ولی یک عده صرفاً به قصد اذیت کردن این سوالات رو بیشتر پیچ دادن. بیلد بسته اتومات چیزی نیستش که یک شبانه روزی پیاده سازی بشه بدون مشکل، بعضی از بسته ها مثل کالامارس نیازدارن تا با هر آپدیت پایتون یا چیزهای دیگه بیلد بشن، بعضی از بسته ها pkgbuildاشون از آپ‌استریم به مشکل میخوره و نیاز داره به مداخله دستی، جدای از این بیلد اتومات سرور قوی می‌خواد که تا الان ما سرور خاصی نداشتیم که این چیز‌هارو پیاده سازی کنیم. یک نگاهی اگر به قیمت سرور ها و هاست‌ها بندازید متوجه منظورم خواهید شد، جدای از سرور و این‌ها تلاش هایی هم برای اتومات کردنش انجام دادم که می‌تونید اینجا ببینید:

https://github.com/Parchlinux-Ports/plasma-mobile

این یک نمونه ناقص از بیلد بسته اتوماته، نیازمند بازنویسی شدیده و اینکه قابل اعتماد نیست چون ممکنه گیت‌هاب وسطش به علت مصرف بالای actions برای ما پول بندازه و کلا ci/cd مارو مسدود کنه.

*به هرحال، بسته‌های آرچ به صورت فایل فشرده Tar هستن، با یک کامندساده استخراج میشن و میتونید محتویات، نحوه بیلد، سیستمی که روش بیلد شده، فایل‌هایی که باید توش باشن و …. رو ببینید.

خب دوستانی که معترضین، چرا نمیاین مشارکت کنید اینو درست کنید؟ غر زدن رو که منم بلدم همه بلدن، کدومتون جرعت داره از لاک غر زدنش بیرون بیاد و یک سری مشکل رو حل کنه؟

چرا آرچ؟ چرا دبیان نه!

واقعاً این یکی از سری سوالاتیه که خودش نیاز داره یک فرسته مجزا باشه داخل اینجا، به صورت خلاصه می‌گم. اگر نیم‌نگاهی به سایت دیستروواچ بندازید با کوهی از توزیع های دبیان‌پایه مواجه می‌شید که اکثرشون دیگه نگهداری نمیشن و توسعشون متوقف شده، اکثرشون هم چیزی جز یک پوسته بر روی دبیان نیستن.

یکمی هم از موضوعاتی که بانمک بودن بگم

طرف توی تلگرام خیلی شاکی اومد گفت پارچ کنده، من آرچ نصب کردم کند نیست. کاشف به عمل اومد ایشون لپتابشون گرافیک دوگانه داشتن و روی آرچ درایور آزاد انویدیا رو نصب نکرده بودن که همین باعث شده بود تا سیستمشون کند نشه و همین شده بود بساط مسخره کردن یک عده دیگه، که باهاش مارو مسخره کنن!

فعلاً پاسخ‌ به همین موارد به نظرم کافی هستش. جا داره تشکر کنم از دوستانی که تا الان توی مشارکت پارچ بهمون کمک کردن:

دانیال بهزادی عزیز، پارسا رنجبر عزیز، عرفان خیراللهی عزیز و سایر دوستان که فیدبک های خوبی در مورد پارچ داشتن، در بعضی از موارد هم کمک‌کردن.